sobota, 24 grudnia 2016

Słowa

W języku rukwangali, jednym z języków bantu, funkcjonuje niezwykłe słowo, które nie ma jednowyrazowego odpowiednika w innych krajach. Hanyauku oznacza chodzenie na palcach po gorącym piasku. Norwegowie mają swoje unikatowe wyrażenie, którym określają picie piwa na dworze w słoneczny dzień. Nazywają to utepils.
Fascynujący jest fakt jak dla niektórych ludzi, nacji czy kultur różne czynności czy okoliczności są na tyle ważne, że zyskują swoją własną leksykalną oprawę, mają swoje własne słowo. Natomiast dla innych  ważne są już mniej, bądź są zupełnie bez znaczenia.


Słowa są niesamowitą materią. Słowem możemy opisać rzeczywistość, wyrazić emocje, schlebić komuś albo go obrazić, ucieszyć go albo przygnębić. Słowa mają moc. Wypowiedziane głośno są jak zaklęcia. I od nas zależy czy będą dobrą czy złą wróżbą. Może warto o tym pamiętać teraz, kiedy tych słów – życzeń będzie dużo. Może warto, zanim wygłosimy zwyczajowe „zdrowia, bo to najważniejsze”, zastanowić się czy jedynie brak fizycznych i psychicznych dolegliwości w każdym przypadku doprowadzi człowieka do szczęścia. Może lepiej stojąc z opłatkiem w ręku przy blasku choinki wyszeptać komuś na ucho te kilka słów, które naprawdę będą w stanie zmienić czyjeś życie na lepsze.











Przed choinką dumnie prezentuje się wyraz najnowszych zainteresowań mojego Męża. Nadal pozostajemy przy literce S. Szkutnictwo chwilo zajęło miejsce serowarstwa J

Dobrego dnia.
M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz